Fakulta managementuUniverzita Komenského v Bratislave

GEM

Fakulta managementu Univerzity Komenského bola v roku 2010 prijatá združením GERA (Global Entrepreneurship Research Association) do GEM konzorcia, čím sa stala akademickým centrom a lokálnym lídrom GEM na Slovensku.

Od februára 2011 FM UK koordinuje a realizuje priebeh výskumu na Slovensku. Výskum sa opakuje na ročnej báze.
V roku 2014 sa na projekte zúčastnilo 70 krajín.
V roku 2024 
sa na projekte zúčastnilo 51 krajín v rámci prieskumu na dospelej polulácii a 56 krajín na národnom expertnom prieskume.

Partneri projektu:

Slovak Business Agency (www.sbagency.sk) 2011 - 2023
Stredoeurópska nadácia (www.cef.sk) 2013, 2011

Zloženie slovenského tímu:
prof. Ing. Anna Pilková, PhD., MBA -  vedúca tímu
doc. PhDr. Marian Holienka, PhD.
RNDr. Zuzana Kovačičová, PhD.
Mgr. Juraj Mikuš, PhD.
Mgr. Ján Rehák, PhD.

 

 

GEM Slovensko aktuálne

Medzinárodný projekt Global Entrepreneurship Monitor (GEM) prezentoval v Bilbao (Španielsko) výsledky prieskumu v podnikaní za rok 2024 a oslávil 25 rokov svojej existencie. Hlavné témy na globálnej úrovni sú dnes rast strachu zo zlyhania v podnikaní, potreba podpory začínajúcich podnikateľov a umelá inteligencia. V dňoch 17. 2. 2025 – 19. 2. 2025 v Bilbao prebehla výročná konferencia projektu Global Entrepreneurship Monitor (GEM) - Globálny monitor podnikania, najväčšej a najvýznamnejšej svetovej štúdie o podnikaní jednotlivcov a podnikateľskom prostredí na globálnej úrovni a v jednotlivých krajinách. Hlavným obsahom konferencie bolo prezentovanie výsledkov (www.gemconsortium.org) za rok 2024. Slovensko si udržuje stále vysokú počiatočnú podnikateľskú aktivitu (TEA), s 11,5 % začínajúcimi podnikateľmi (do 42 mesiacov v biznise) je na 28. mieste z 51 participujúcich krajín. Avšak v etablovanom biznise (5 %) až na 31. mieste, čo deklaruje nízku udržateľnosť začínajúcich podnikateľov na Slovensku. Táto neudržateľnosť sa dá vysvetliť dlhodobo slabým podnikateľským prostredím, čo sa prejavuje aj v komplexnom indexe podnikateľského prostredia (NECI) za rok 2024, v ktorom sa Slovensku umiestnilo hodnotou 3,7 (škála 0 - 10) na 51. mieste z 56 krajín. Dobrou správou však je, že viac ako 70 % (15. miesto z 51 krajín) začínajúcich podnikateľov uprednostňuje sociálne a/alebo environmentálne dopady pred ziskom alebo rastom.